To już było, ale…

27 lutego 2019 roku, w ramach cyklicznego wydarzenia Zwykli ludzie o niezwykłych talentach, odbyło się spotkanie pt.: Talenty bez barier, którego gościem była  Justyna Sosnowska – 38 letnia mama, żona, wolontariuszka i właścicielka gabinetu terapeutycznego. Kobieta, która mimo swojej niepełnosprawności, wynikającej z porażenia mózgowego, pokonuje życiowe bariery, osiągając przy tym sukcesy.

Justyna opowiedziała o tym, jak przez szesnaście lat jeździła na wózku, jak walczyła i walczy z uprzedzeniami, o swojej drodze zdobywania wykształcenia i wszystkich przeszkodach, które musiała pokonać zanim stała się żoną, matką i właścicielką prowadzonego przez siebie, od siedmiu lat Gabinetu Edukacyjno-Terapeutycznego „Szansa”  w Kościerzynie. Podpowiedziała, jak rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe, gdzie szukać wsparcia w celu wyboru odpowiedniej dla siebie szkoły i jak uzyskać pomoc w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej.

Z entuzjazmem mówiła o rodzinie,  znajomych, podróżach oraz wspominała początki swojego (bądź, co bądź zaskakującego – zwłaszcza dla otoczenia) macierzyństwa. Podkreśliła, że trzeba mieć ogromny dystans do siebie i swoich słabości. Więcej…czasami trzeba z tych słabości zrobić atut –  źródło motywacji, dla siebie i dla innych. Podkreśliła, że  niezwykle istotne  jest  rozbudzanie pasji i szukanie w sobie talentów, nawet jeśli najbliższe otoczenie patrzy z niedowierzaniem, politowaniem, niezrozumieniem. Zaproszona mówiła o tym, że ważne jest otaczanie się  ludźmi, którzy stają się naszym motorem do działania i że na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. Często nawet trochę wbrew sobie.

Początkowo spotkanie miało charakter wywiadu, podczas którego Justyna mogła swobodnie opowiedzieć uczestnikom spotkania o swojej historii, poszukiwaniu siebie, swoich predyspozycji, pasji. Wielokrotnie podczas godzinnego spotkania motywowała młodych ludzi do działania, do realizacji swoich marzeń. Podkreślała, że z pomocą przyjaznych ludzi, których można spotkać na swojej drodze, jak również dzięki swojej sile wewnętrznej można osiągnąć sukcesy.

Justyna była również otwarta na pytania od publiczności i rzeczywiście pytań nie brakowało. Uczestnicy wydarzenia pytali  o życiowe plany naszego gościa i  o powody dla których część planów pozostaje jeszcze niezrealizowana. Zgromadzeni na spotkaniu młodzi ludzie zdawali się być żywo zainteresowani tym co mówiła Justyna, która chętnie odpowiadała na pytania uczestników.

Po spotkaniu pytaliśmy zaproszonych gości o refleksje. Uczestnicy byli wzruszeni historią naszego gościa i jednocześnie podziwiali jej dokonania, a przede wszystkim mówili o dystansie do siebie, który ma oraz poczuciu humoru, który towarzyszy podczas jej drogi życiowej i zawodowej. Jedna z uczestniczek Pani Barbara skomentowała: ” To było spotkanie z niesamowitą osobą, która pokazała jak ważna w życiu jest wiara w siebie, motywacja i wsparcie innych”. Sebastian dodał: „ Skoro Pani Justyna obiecała zrobić prawo jazdy to on też da radę, bo przekonał się, że nie ma rzeczy niemożliwych”.

Dla mnie jako prowadzącej to wydarzenie było również niezwykle wzruszające, a jednocześnie bardzo motywujące, zarówno dla mnie jako doradcy zawodowego znalazłam w przekazywanej treści inspirację do dalszej pracy z młodzieżą, jak również do pracy samej ze sobą. Niewątpliwie podczas warsztatów z młodzieżą, jak i podczas spotkań indywidualnych będę nie raz wracała do słów Justyny, które padały podczas wydarzenia. Przyznam, że podczas rozmowy niekiedy trudno było zadać kolejne pytania, bo gardło było ściśnięte, a oczy napełniały się łzami. Liczymy, że Justyna jeszcze nas odwiedzi i opowie o kolejnych zrealizowanych planach i marzeniach, o których opowiadała uczestnikom.

Data: 21 marca, 2019 Wyświetlenia: 566
Urszula Stachowiak

Urszula Stachowiak