Stres – czy jest potrzebny? Warsztaty dla osób dorosłych

Czym jest stres?

Stresu nie jesteśmy w stanie uniknąć, jest on wpisany w nasze życie. Czasami działa jak wróg, czasami jak przyjaciel. Większości kojarzy się jednak z trudnymi emocjami, napięciem, bólem i zmęczeniem, które ze względu na swój obciążający charakter, dezorganizują działanie i utrudniają życie. Jest czymś, czego staramy się unikać, ponieważ uważamy, że bez niego żyłoby się nam lepiej. Stres jest też naturalną rekcją organizmu i zjawiskiem powszechnym. Pojawia się w określonych sytuacjach wymagających mobilizacji i energii do działania.

Stres pojawia się w różnych obszarach naszego życia. W miejscu pracy jest to tzw. stres zawodowy.  Stres pojawia się także w szkole, gdzie trzeba zmierzyć się z wymaganiami, konfliktami, strachem przed odpowiedzialnością, czasem brakiem zrozumienia czy nadmierną dyscypliną. Stres jest również obecny w życiu rodzinnym, gdy brakuje miłości, zrozumienia, oparcia, poczucia bezpieczeństwa.

Jakie są jego przyczyny?

Przyczyny stresu, oprócz czynników zewnętrznych, leżą też w indywidualnej konstrukcji psychicznej każdego człowieka. Stres może być wywołany m.in. poczuciem winy, kompleksem niższej wartości, brakiem wiary w siebie czy negatywnym obrazem samego siebie. Sygnały daje też własny organizm poprzez pogorszenie się stanu zdrowia, niesprawność, mankamenty urody (subiektywne przekonanie), starzenie się, brak akceptacji samego siebie itp.

Długotrwały stres sprzyja wystąpieniu wielu schorzeń. Psychologowie zwrócili uwagę na to, że wprawdzie nie da się go całkowicie wyeliminować, ale można wypracować sobie odpowiednią strategię działania. Umiejętność stawiania czoła wyzwaniom i wytrzymałość, to fwa filary, które wpływają pozytywnie na wiarę w siebie i radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Nowe podejście do badania ludzkiej psychiki koncentruje się więc, nie na badaniu traum i deficytów, a na tym co w człowieku dobre – jego zasobach, motywacji i kreatywności.


26 marca, w godzinach 9:00-13:00 zapraszamy na bezpłatny warsztat pt.: Do czego potrzebny jest stres i dlaczego warto myśleć pozytywnie. Spotkanie poprowadzi Joanna Formela – pedagog, doradca zawodowy, trener. W Centrum Rozwoju Talentów organizuje warsztaty, porady indywidualne i grupowe  dla osób poszukujących pracy. Cechuje ją indywidualne podejście do klientów oraz skuteczność w realizacji planowanych efektów pracy. Bardzo dobrze przygotowuje do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą Z powodzeniem realizuje warsztaty z motywacji, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Rozwoju Talentów (sala zielona). Obowiązują wcześniejsze zapisy. Swoje uczestnictwo można zgłosić telefonicznie, pod numerem 58 500 56 30, mailowo na informacja@centrumtalentow.pl, korzystając z kalendarza zapisów w zakładce wizyty lub przez naszego Facebooka.

Data: 13 marca, 2019 Wyświetlenia: 608
Joanna Formela

Joanna Formela