Seniorzy otrzymali swoje Centrum!

W Gdańsku, od niedawna, działa Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Punkt, mieszczący się przy Alei Grunwaldzkiej 30/32, zajmuje się aktywizacją zawodową, społeczną i kulturalną dojrzałych gdańszczan. To tutaj, już od 2019 roku, realizowany będzie program pilotażowy, którego celem będzie znalezienie atrakcyjnej pracy na pół etatu dla 100 osób powyżej 60. roku życia. Z oferty Centrum może skorzystać każdy senior, a wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie.

O tym, że wiek to tylko liczba można się było przekonać 10 października w trakcie premierowej edycji Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogatą ofertę wystawienniczą i zainaugurowano powstanie pierwszego w Polsce Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Najnowsza inicjatywa Gdańskiego Urzędu Pracy powstała z myślą o aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób dojrzałych.

Chcemy, aby Centrum było przyjaznym i otwartym miejscem dla wszystkich seniorów – zapewnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Jednak żeby każdy czuł się tutaj dobrze, to nasza propozycja musi być naprawdę obszerna i atrakcyjna. Właśnie dlatego zbieramy dla seniorów informacje, o tym, co z ich perspektywy jest ważne i potrzebne. Podpowiadamy, gdzie można skorzystać z ciekawych zajęć ruchowych, posłuchać interesujących wykładów czy wziąć udział w warsztatach dedykowanych osobom starszym – dodaje.

Działalność punktu w dużym stopniu skupia się także na aktywizacji zawodowej. W siedzibie Centrum, przy al. Grunwaldzkiej 30/32, na dojrzałych gdańszczan czeka czterech doświadczonych doradców, którzy w trakcie indywidualnych konsultacji pomagają w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, a także wspólnie przeszukują dostępne na miejscu oferty pracy. Najczęściej są to propozycje zatrudnienia w niepełny wymiarze czasu pracy, dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów.

Choć osoby dojrzałe mają bardzo różne potrzeby zawodowe, to myślę, że jesteśmy w stanie sprostać im wszystkim. Do tej pory pozyskaliśmy do współpracy ponad 150 pracodawców, a także 362 wolne miejsca pracy – podsumowuje Krzysztof Kunicki, kierownik Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów – Oferty pochodzą praktycznie z każdej branży. Mamy propozycję dla szwaczek, pracowników pralni, nauczycieli, bibliotekarzy, księgowych czy pracowników biurowych  – wylicza.

Ciekawą propozycją Centrum będzie także program pilotażowy. Ruszy on już w styczniu 2019 r. Jego cel jest prosty – znalezienie zatrudnienia dla 100 osób pow. 60 roku życia. W ramach projektu każdy senior otrzyma szereg atrakcyjnych dodatków, w tym bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, darmowe bilety do kina lub teatru czy vouchery na zakupy. W planach przewidziane jest także możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych.

Więcej informacji o działalności Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię 0 800-125-155, odwiedzając punkt osobiście (czynne od pn. do pt. w godz.: 08:30-14:30) lub wchodząc na stronę internetową

Data: 11 grudnia, 2018 Wyświetlenia: 758