Horyzonty zawodów, czyli Tydzień zawodowca 2019

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja „Tygodnia zawodowca” w Gdańsku. Także w tym roku, pracownicy Centrum Rozwoju Talentów, postanowili zaangażować się w organizację tego wydarzenia. 5 marca, od godziny 9:00 rozpocznie się w Centrum seria wydarzeń pt.: „Horyzonty zawodów”.

Celem tegorocznej edycji Tygodnia Zawodowca w Centrum jest pokazanie młodym ludziom, że szkolnictwo techniczne i branżowe może być świetnym wyborem i przepustką do studiowania na wielu różnych kierunkach uczelni wyższych. Chcemy pokazać, że szkolnictwo zawodowe to inwestycja w wiedzę i fachowość, która może zaprocentować na przyszłość. Wiemy, że wielu rodzicom towarzyszą wątpliwości związane z wyborem przyszłej szkoły swoich dzieci. Jako doradcy zawodowi, spotykamy się wielokrotnie z obawami dotyczącymi jakości edukacji technicznej, co nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce. Zależy nam na tym, aby pokazać jakie możliwości daje wybór konkretnego zawodu! Chcemy, żebyście  Wy – uczniowie i rodzice, mogli zasięgnąć rzetelnych informacji z pierwszej ręki oraz skonsultować się ze specjalistami z zakresu doradztwa zawodowego.

Dlaczego ten dzień jest tak ważny?

Jak pomagać młodemu człowiekowi w podjęciu decyzji edukacyjno-zawodowej i kierować jego zaangażowanie w stronę konstruowania własnej kariery zawodowej?

Istotną rolę do odegrania ma tutaj doradca zawodowy. Ta specjalistyczna pomoc jest niezbędna w sytuacji gdy młody człowiek podejmuje swoją pierwszą decyzję zawodową, na którą nie jest jeszcze wewnętrznie gotowy. Pomoc w rozpoznaniu i nazwaniu talentów, poznanie swoich silnych stron i możliwości rozwijania zainteresowań a także branż przyszłościowych i ścieżek kształcenia wspiera młodych ludzi w ich trafnych wyborach i pozwala na adaptację do zmiennej rzeczywistości gospodarczej – mówi Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik Centrum Rozwoju Talentów.

Moja historia, inspiracją dla innych

Zaczynamy o godzinie 9:00, spotkaniem, pt.: „Moja historia, inspiracją dla innych”, podczas którego studenci oraz absolwenci uczelni wyższych opowiedzą swoją historię edukacyjno-zawodową, wskazując na atuty i korzyści, wynikające z podjęcia nauki w szkołach technicznych i branżowych. Wydarzenie odbędzie się w dwóch turach – 9:00-9:45 oraz 10:00-10:45. Zapraszamy zarówno uczniów, jak i ich rodziców.

Zawód od podszewki

Kolejnym, ważnym punktem tego dnia, będzie „Zawód od podszewki”, czyli przedstawienie oferty edukacyjnej trójmiejskich szkół. Uczniowie będą mieli możliwość odwiedzenia naszych wysp, czyli sześciu, specjalnie przygotowanych stoisk, na których doradczynie zawodowe opowiedzą o wybranych branżach:

Wyspa 1 – budownictwo i meblarstwo

Wyspa 2 – transport i logistyka, motoryzacja i branża morska

Wyspa 3 – telekomunikacja i elektronika, energetyka, elektroenergetyka, elektryka

Wyspa 4 – finanse, biznes i branża kreatywna

Wyspa 5 – rolnictwo i środowisko, turystyka, sport i rekreacja

Wyspa 6 – gastronomia i branża spożywcza, chemia lekka

Zaplanowaliśmy trzy tury dla trzech klas szkolnych – 11:00-12:00, 12:00-13:00 i 13:00-14:00. Spotkania będą poprzedzone krótkim wprowadzeniem Małgorzaty Stiburskiej – doradczyni zawodowej pracującej w projekcie “Gdańsk miastem zawodowców”. Osoby indywidualne mogą odwiedzać wyspy branżowe w godzinach od 11:00 do 14:00.

Jestem ważny, dokonuje wyboru

Nie zapomnieliśmy o rodzicach! To dla nich, w godzinach popołudniowych (16:00-17:30), przygotujemy specjalne seminarium pt.: „Jestem ważny – dokonuję wyboru”, dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania porozmawiamy o harmonogramach czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteriach i regulaminach rekrutacji do szkół, a także przedstawimy ścieżki kształcenia. Rodzice dostaną więc garść praktycznych informacji, dzięki którym, będą w stanie realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym. Spotkanie poprowadzi Beata Butkiewicz – pedagog i licencjonowany doradca zawodowy Centrum Rozwoju Talentów.

W ciągu trwania imprezy, w godzinach 9:00-14:00, będzie można także skorzystać z porad indywidualnych. Tego dnia nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wprowadzamy formułę walk in. Porad indywidualnych w tym dniu będą udzielały Beata Butkiewicz i Urszula Stachowiak.

Najważniejsze informacje

Dla kogo: młodzież i ich rodzice

Kiedy: 5 marca (wtorek)

Gdzie: Centrum Rozwoju Talentów

Jak się zapisać? telefonicznie – 58 500 56 30 lub mailowo – informacja@centrumtalentow.pl

Uwaga: liczba miejsc dla klas jest mocno ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Data: 21 lutego, 2019 Wyświetlenia: 1454