Komunikacja w życiu i w pracy - sztuka porozumiewania się. Zapraszamy na warsztaty!
Skuteczna komunikacja interpersonalna bardzo często określana jest mianem „sztuki”. Dotyczy wszystkich dziedzin życia, dlatego jest tak ważna. A co mówią definicje? Termin „komunikacja” wywodzi się od łacińskiego słowa communicare = dzielić /z kimś/, uczestniczyć /w czymś/. Z. Nęcki definiuje komunikowanie interpersonalne jako wymianę werbalnych, wokalnych i niewerbalnych sygnałów (symboli) w celu osiągnięcia lepszego poziomu współdziałania. Komunikacja jest procesem tworzenia, nadawania, odbierania i interpretowania komunikatów między ludźmi - procesem wzajemnego przekazywania sobie informacji pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Wymaga aktywnego udziału wielu stron, przebiega na wielu poziomach, z których jedne są świadome, a inne nie.
Komunikatywność jako mocna strona
Komunikację z pewnością może, a wręcz powinna, doskonalić i rozwijać każda osoba. Nie chodzi o zabieganie o to, by wszyscy nas lubili, lecz o to, by w przyjaznym klimacie łatwiej osiągać zamierzone cele. Komunikatywność to niezwykła cecha, a jeśli jest wrodzona, to ogromny dar od losu! Ale przecież może też być wypracowana, szlifowana i doskonalona. Po to, by dobrze funkcjonować i radzić sobie w życiu. Komunikatywność to też mocna strona i talent (zgodnie z teorią Gallupa).
Rozmawiając twarzą w twarz lub przez telefon, inicjujemy proces komunikacji lub w niego wchodzimy. Stajemy się jego częścią. Poziom naszej samoświadomości decyduje m.in. o tym, czy potrafimy wykorzystać nasz potencjał w budowaniu relacji. Warto z namysłem obserwować to jacy jesteśmy i jak nawiązujemy relacje. Czy potrafimy być rozmowni, czy odwrotnie - małomówni. Otwarci na innych czy raczej zamknięci w sobie. Ważna jest też pewność własnego głosu, postawy, swojej mimiki, gestów, całej mowy ciała - i zarządzanie tym arsenałem we właściwy sposób. Ćwiczmy włączanie samoświadomości „na zawołanie”, czyli zawsze wtedy, kiedy wchodzimy w relacje - w proces komunikacji.
Człowiek komunikatywny to taki, który w klarowny i zrozumiały sposób przekazuje innym swoje myśli i odczucia. Skuteczna komunikacja zachodzi wówczas, gdy ludzie rozumieją, co do siebie mówią. Określamy to umiejętnością „porozumiewania się”. Komunikując się, możemy napotkać na różnego rodzaju trudności i bariery, nie zawsze zależne od nas samych. Niektóre z nich to:
- utrudnienia percepcyjne,
- niesprzyjające środowisko,
- wszelkie szumy i hałasy,
- nieznajomość kultury i tradycji rozmówców,
- stereotypy,
- brak zrozumienia i empatii,
- wrogie nastawienie rozmówcy.
Pamiętajmy, że wiedza na temat tego zjawiska będzie naszym sprzymierzeńcem. Komunikacja w środowisku pracy odnosi się do porozumiewania się na tematy z nią związane, ale nie tylko. Wiedza o sposobie efektywnego komunikowania się pomaga w zredukowaniu nieporozumień, zwiększeniu poczucia zadowolenia w umocnieniu współpracy i zaufania w zespole. Osoby, które wiedzą, jak efektywnie się komunikować w sprawach związanych z pracą, mogą skuteczniej stawiać czoła wyzwaniom. Nieumiejętność jasnej komunikacji może skutkować nieporozumieniami, zamieszaniem, a nawet nieumyślnym zranieniu uczuć drugiej osoby. Dlatego, mimo że budowanie pozytywnych nawyków komunikacyjnych wymaga chęci, czasu i wysiłku, warto poświęcić temu swoją uwagę.
autorka: Joanna Formela - "Zapraszam na warsztaty!"
Warsztaty
Jak często rozmawiasz z kimś i wydaje Ci się, że mówicie w dwóch różnych językach? Nie ważne w jakim miejscu żyjemy i pracujemy, komunikacja to nieodłączny element naszego funkcjonowania. O tym dlaczego mówimy o "sztuce" porozumiewania się, jakie ma ona znaczenie oraz wpływ na nas i na innych, dowiesz się na warsztatach Komunikacja w życiu i w pracy - sztuka porozumiewania się.
Podczas spotkania dowiesz się:
- na czym polega proces komunikacji międzyludzkiej,
- jaką rolę i jakie funkcje pełni komunikacja w życiu i w pracy,
- jakie są najczęściej występujące bariery,
- co robić gdy komunikacja zawodzi,
- jakie są techniki dobrej komunikacji,
- jak budować atmosferę porozumienia w życiu i w pracy,
- jaki jest wpływ dobrych relacji na jakość życia.
Prowadząca
Joanna Formela - pedagog, doradca zawodowy, trener.Ukończyła pedagogikę specjalną na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Przeszła liczne szkolenia doskonalące warsztat zawodowy. Do najważniejszych zalicza "Szkołę Dialogu Społecznego", "Zarządzanie Sobą i Swoimi Talentami", "Protokół Dyplomatyczny" oraz "Rekrutację i Selekcję" na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada 30 letnie doświadczenie zawodowe w pracy z ludźmi. Obecnie prowadzi warsztaty, porady indywidualne i grupowe dla osób poszukujących pracy. Cechuje ją indywidualne podejście do klientów oraz skuteczność w realizacji planowanych efektów pracy. Bardzo dobrze przygotowuje do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Z powodzeniem realizuje warsztaty z motywacji, autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem. Charakteryzuje ją szeroka wiedza w zakresie tematyki społecznej i regionalnej. Jest twórcza, elastyczna, zaangażowana w działalności zawodowej i społecznej.
Posiadane talenty: komunikatywność, empatia, rozwijanie innych, bezstronność, organizowanie
Kiedy
19 lipca 2022, godz. 9:00-13:00, stacjonarnie w Centrum Rozwoju Talentów.
Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY. Zapisz się poprzez Evenea.