Jak szukać pracy i ją znaleźć - kilka ważnych wskazówek
Poszukiwanie pracy to trudny i złożony proces. Czasami trwa nawet kilka miesięcy i nie ma w tym nic dziwnego. Nie oznacza to od razu, że to z nami jest coś nie tak. Jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji, ważna jest nasza motywacja i wytrwałość. Proces poszukiwań musimy zacząć od samego siebie - niekoniecznie chodzi tu o zmianę, ale przede wszystkim o poznanie.
Poznaj siebie i swoje mocne strony
Pierwszym krokiem do sukcesu jest zdefiniowanie własnych potrzeb i celów. Aby znaleźć pracę, musisz wiedzieć, czego szukasz. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujesz - np. zmieniasz pracę, jesteś osobą bezrobotną lub dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, kluczem będzie określenie mocnych stron i predyspozycji.
Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenia, w czym jesteś dobry, jakie są Twoje atuty i kompetencje. Pozwoli to świadomie zaprojektować dalsze kroki. I nie jest wcale łatwym zadaniem, ale pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc. Porozmawiaj z osobami, które Cię dobrze znają, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Zobacz, w jakich fragmentach wasze opinie się zgadzają. Pamiętaj, że w niektórych aspektach możecie mieć różne zdania, ale to nic złego. Dzięki temu masz jeszcze więcej materiału do „badań”.
Kluczowa tutaj może być wizyta u doradcy zawodowego. Współpraca z nim ułatwi usystematyzowanie Twojej wiedzy. Oprócz opinii swojej i osób znajomych będziesz mógł skonfrontować się z jeszcze jedną - obiektywną.
O tym dlaczego warto spotkać się z doradcą, pisaliśmy w artykule: Spotkanie z doradcą zawodowym - dlaczego warto?.
W tym miejscu zastanów się również nad takimi aspektami jak forma zatrudnienia, wymiar czasu pracy, tryb - stacjonarna, hybrydowa, zdalna. Określ, czy w grę wchodzi tylko Twoje miejsce zamieszkania, czy dopuszczasz inne możliwości. Ustalenie tych kluczowych rzeczy może znacznie przyspieszyć dalsze działania.
Zadbaj o swój wizerunek w sieci
Na tym etapie już wiesz, na czym masz się skupić i w jakim kierunku zmierzasz. To dobry czas, aby zaktualizować informacje o sobie w sieci. Wygoogluj siebie - sprawdź, co może zobaczyć Twój potencjalny pracodawca. Zadbaj o swój profil zawodowy na LinkedIn. Zaakcentuj to, co jest istotne dla stanowiska, do którego zmierzasz. Podkreśl swoje doświadczenie. Nawet jeśli wcześniejsze zatrudnienie nie do końca jest spójne z nową ścieżką, wyróżnij np. w opisie obowiązków te zadania, które mogą mieć znaczenie. Istotne są także kursy i szkolenia, które będą przydatne na nowym stanowisku pracy.
Dodatkowo trzeba tutaj wspomnieć, że w niektórych branżach np. kreatywnej, ważne jest portfolio. Warto jest je mieć w formie online i dołączyć do naszych profili (np. w formie linku do strony, są też do tego specjalne portale np. Behance, Dribbble).
Co jeszcze warto zrobić w sprawie swojego wizerunku w sieci? Przeczytaj artykuł Wygoogluj siebie - zadbaj o wizerunek w sieci.
Siła networkingu
Networking to proces, który ma na celu budowanie, wykorzystywanie i utrzymywanie korzystnych relacji - zawodowych i społecznych. Wymaga on wysiłku, który dla ekstrawertyka jest naturalną przyjemnością, a dla introwertyka niemałym wyzwaniem. Jak w praktyce wygląda networking? To między innymi:
- nawiązywanie kontaktów podczas konferencji, targów i innych branżowych spotkań, to doskonałe sytuacje do przedstawienia siebie, wymiany kontaktów,
- wskazówka: jeżeli udało Ci się porozmawiać z kimś dla Ciebie wartościowym, nawiąż z nim kontakt np. na LinkedIn - zaproś do „znajomych” i napisz krótką wiadomość zawierającą m.in. to, jak się cieszysz z waszego wcześniejszego spotkania.
- aktywność w mediach społecznościowych, wyrażanie swoich opinii, komentarze, rekomendacje, dzielenie się wiedzą,
- wskazówka: zacznij obserwować w mediach społecznościowych ekspertów w Twojej branży, zobacz jak budują swój Personal Branding (strategię marketingową budującą swój wizerunek i reputację). To miejsca, w których możesz „spotkać” wielu specjalistów zainteresowanych tymi samymi tematami.
- nawiązywanie relacji w miejscu pracy, czasami wystarczy krótka rozmowa na korytarzu czy podczas robienia kawy. Jeżeli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, osoby z własnego środowiska są dobrym źródłem rekomendacji. To może zaowocować w momencie, gdy będziesz szukać pracy. Jeżeli pracownik z Twojej poprzedniej firmy poleci pracę z Tobą, to coś w tym musi być ;)
To tylko przykłady. Networking to trwały proces, który rozwijasz przy okazji każdego zawodowego (i nie tylko) kontaktu. Nigdy nie wiesz, którą z właśnie poznanych przypadkowo osób możesz spotkać na swojej ścieżce kariery w przyszłości!
A teraz przechodzimy do szukania, czyli „Znajdź ogłoszenie!”
Jeżeli już wiesz, jaka ma być Twoja nowa praca, czas na znalezienie odpowiedniej oferty. Jest mnóstwo portali i stron z ogłoszeniami. Do najpopularniejszych należą:
- Pracuj.pl - to obecnie największa wyszukiwarka ofert, ale też spora baza wiedzy
- Olx.pl
- RocketJobs.pl
- Indeed.com
- Praca.pl
- GoWork.pl - znany również z opinii o pracodawcach
- InterviewMe.pl
Dodatkowo są też portale branżowe, m.in.:
- NoFluffJobs.com, JustJoin.it - dla branży IT
- HelloHr.pl - oferty związane z HR
Nie można także zapominać o ofertach dostępnych w powiatowych urzędach pracy - ogólnopolska baza ofert.
Jeżeli szukasz pracy za granicą, to największa baza sprawdzonych ogłoszeń znajduje się na stronie EURES - europejskiej sieci współpracy służb zatrudnienia.
W przypadku, kiedy masz już sprecyzowane swoje potrzeby, wiesz, które firmy mogą je spełnić. Wiele z nich na swoich stronach internetowych ma zakładkę „Kariera”, w której publikuje aktualne oferty lub daje możliwość przekazania swojego CV. Warto je śledzić na bieżąco!
Nie możemy tu nie wspomnieć o mocy LinkedIna. To nie tylko miejsce, w którym nawiązujesz kontakty, ale także platforma do publikowania ofert pracy. Możesz tutaj obserwować profile pracodawców, a jeżeli opublikują oni ofertę, nie umknie ona Twojej uwadze. Nie zapominaj, że jeżeli aplikujesz za pośrednictwem tego kanału, niezwykle istotne jest to, jak wygląda Twój profil. Tutaj działa jeszcze jedna moc - moc pierwszego wrażenia, które możesz zrobić tylko raz!
Każda branża rządzi się swoimi prawami
Trzeba zaznaczyć, że to, co znajduje się powyżej, w niektórych sektorach, może nie mieć aż tak dużego znaczenia - oczywiście poza odkryciem swoich mocny stron oraz ustaleniem potrzeb i celów! Dotyczy to tych branż i stanowisk, w których Twoje działania w sieci będą zupełnie nieistotne. Ważne jest przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje lub, jak w przypadku pracowników fizycznych, odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu.
Zgodnie z raportem GUS w II kwartale 2024 roku najwięcej wolnych miejsc pracy było w czterech obszarach: przetwórstwo przemysłowe, handel, naprawa pojazdów samochodowych oraz budownictwo. Dlatego tak ważna jest znajomość branży. Jeżeli jesteś osobą, która już w niej działa, to doskonale zdajesz sobie sprawę, jak działają pewne mechanizmy np. rekrutacji.
Inaczej jest w przypadku osób, które chcą się przebranżowić lub dopiero zaczynają swoją zawodową historię. W tych przypadkach nie zawsze trzeba się nastawiać na znalezienie od razu dobrze płatnej pracy. Warto przemyśleć staż lub praktykę. Wiele firm oferuje takie programy, wystarczy zajrzeć na ich stronę.
Inną drogą jest skorzystanie z usług urzędu pracy, który we współpracy z pracodawcami oferuje wiele możliwości stażowych. Jeżeli mamy konkretnego pracodawcę, u którego chcielibyśmy odbyć staż, to możemy zrobić to również z pomocą urzędu. Wystarczy, że złoży wniosek ze wskazaniem konkretnego kandydata (Ważne: tutaj trzeba zapoznać się z regulaminem przyznawania staży w konkretnym urzędzie, może on wykluczać niektóre możliwości np. zawody).
Na zakończenie
Temat zawiera w sobie wiele wątków i nie sposób ich wszystkich opisać w artykule, ale mamy nadzieję, że wskazówki w nim zawarte okażą się przydatne i zwiększą skuteczność znalezienia wymarzonej pracy.
Oczywiście nie uda się do bez profesjonalnego CV i odpowiedniego przygotowania do rozmowy o pracę - ale to tematy na osobne artykuły.
Pierwszym krokiem jest poznanie siebie i swoich mocnych stron, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług Centrum, aby umówić się na bezpłatny proces doradczy, wystarczy dokonać rejestracji.
Zajrzyj też na nasz kanał na YouTube, dzielimy się tam wskazówkami, które możesz wykorzystać w procesie poszukiwania pracy! :)
/Monika Artowska-Janowska/